Trending

Zasady MMA

Mieszane Sztuki Walki są dyscypliną, która w Polsce cieszy się coraz większą popularnością. Z roku na rok przybywa federacji, a co za tym idzie, MMA coraz częściej pojawia się w mediach sportowych. Bardzo szybko przybywa więc kibiców, którzy chcieliby śledzić zmagania zawodników w oktagonie. Przychodzimy z pomocą wszystkim nowicjuszom i przybliżamy zasady MMA.

Jak wskazuje sama nazwa, MMA to sport łączący w jedno przeróżne sporty walki. Zawodnicy mogą wykorzystywać techniki zaczerpnięte chociażby z boksu, judo czy zapasów. Dozwolone są tutaj rzuty, ciosy pięściami, kopnięcia, dźwignie, duszenia. Nie można jedynie używać technik, które w sposób bezpośredni stwarzają zagrożenie dla zdrowia przeciwnika. Zawodnicy nie mogą między innymi: gryźć, atakować genitaliów, oczu i krtani czy wyprowadzać uderzeń w kręgosłup.

Jak wygrywa się walkę?

Walki w formule MMA toczone są w oktagonie – ośmiokątnym ringu, który najczęściej otoczony jest klatką. Walka może zakończyć się przez nokaut, nokaut techniczny, poddanie lub decyzję sędziów. W niektórych federacjach dopuszczalnym rozstrzygnięciem jest również remis, jednak najczęściej dąży się do wyłonienia zwycięzcy.

Ile trwa walka?

Walka w formule MMA mogą odbywać się na różnych zasadach, a co za tym idzie, nie można jednoznacznie określić czasu trwania walki. W amerykańskiej federacji UFC większość walk zaplanowana jest na pięć rund, z których każda trwa pięć minut. Pomiędzy rundami zawodnicy mają dodatkowo jedną minutę na odpoczynek. W przypadku polskiej federacji KSW każda walka, która nie jest walką o tytuł toczy się przez trzy rundy, z których każda trwa nie dłużej niż pięć minut. Są również freakowe federacje jak chociażby VIP MMA, gdzie panują inne zasady.

Jaki jest regulaminowy strój?

W tym przypadku również wiele zależy od federacji. W regulaminach najczęściej znajdziemy zapis, że zawodnicy muszą posiadać rękawice oraz ochraniacz na zęby. Czasem spotkać się również możemy z ochraniaczami na kolana lub nagolennikami. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *